ZMĚNA - HOLISTIKA


Holistika je pohled na tělo v celku (mysl, duše, tělo) .

K holistice se přiklání již i některé zdravotnické  obory (celostní medicína), které  tím označují  takový přístup k pacientovi, kdy vzniklý problém není vnímán pouze jako fyzický problém, ale jako  celek (tj. kromě fyzické stránky též stránka duševní, psychická a mentální).

Holistický nebo-li celostní přístup  obsahuje  vše, co by mělo být součástí zdravého životního stylu (strava, dech, mentální pohoda, fyzické cvičení, otužování), tedy vše, čím se zabývají i stránky Z-P-O-M-A-L.

Holistický přístup představuje  životní změnu, díky které by se měl/a  tvůj život dostat do rovnováhy ve všech těchto oblastech  a předcházet tak negativním vlivům současného světa (spěch, stres, výkon) .

Zvědom si, že tělo vydrží opravdu hodně, vydrží žít dlouhé roky ve stresu, výkonu, je schopno dlouhodobě tolerovat alkohol, kouření, drogy...., nicméně tento dlouhodobý nerovnovážný stav, se kterým tělo musí bojovat se ve většině případů následně projeví v nejslabším článku, který nalezne (např. onemocnění nějakého orgánu), byť tento fakticky není  hlavní příčinou problému. 
Uvědom si, že závislost na něčem nebo někom  (káva, sladké, drogy, alkohol, partner/ka....) je jen vnější náhražka něčeho, co ti chybí uvnitř. A zbavení této závislosti není omezení, ale osvobození se v duchu toho umět žít v pohodě sám se sebou. A to neznamená, že se všeho máš vzdát. Existuje princip 80:20, který říká, abys z 80 % žil/a jak nejlíp umíš a když to někdy ujede, nevadí. Ale musíš vstát a dát  zase  těch 80 %. A to jde, ne? 😁