O2 kyslík a funkční dech


Kyslík O2 bereme stejně jako dech (nádech, výdech) jako naprostou samozřejmost. Neuvědomujeme si ale, že nás možná ovlivňuje víc, než si myslíme. Většinu pozornosti dne věnujeme jídlu a pití, které provádíš párkrát za den. Dýcháš ale cca 20 tis.x za den. a to už je důvod se mu věnovat ne ?

Funkční dýchání je na stupnici  0 - 100 přesně uprostřed. Pokud si na nule představíš hluboké meditační a relaxační techniky a na stovce hluboké dechové techniky s dlouhými zádržemi Wim Hofa, tak funkční dýchání se nachází mezi nimi a na rozdíl od těchto  technik můžeš funkční dýchání používat 24 hodin 7 dnů v týdnu. Z meditačních technik a technik Wim Hofa si bere vždy v určitý okamžik jen to, co je pro daný okamžik důležité (ve stresu se využijí relaxační techniky a např. před ponorem do chladné vody techniky Wim Hofa, které nás umí krátkodobě připravit na vyšší výkon vyplavením většího množství stresových hormonů).

Většina z nás si myslí, že nadechuje kyslík a vydechuje oxid uhličitý, a to je vše. Nicméně základem dýchání je tzv. buněčné dýchání, tedy takové, kdy  kyslík se z krve  dostane do všech buněk těla a okysličí je tak, aby se vytvořilo 36 molekul ATP (energie), na rozdíl od hyperventilace, kdy se vytvoří jen 2 molekuly ATP.

Hyperventilace je  nadměrné dýchání nad rámec našeho metabolismu, ke kterému nás dovedl západní styl života (stres, orientace jen na výkon...). Zda hyperventiluješ zjistíš snadno - dodýcháváš ústy?, dýcháš slyšitelně nosem ? probouzíš se ráno se suchem v ústech? ..... HYPERVENTILUJEŠ. Uklidněním Ti může být, že hyperventiluje až 90 % populace, ale že se pomalými kroky můžeš dostat mezi zbývajích 10 % :-)

Funkčním dýcháním bychom měli odstranit hyperventilaci a snížit tak jemně saturaci krve kyslíkem, navýšit oxid uhličitý, který účinně pomáhá při přenosu kyslíku do buněk, takže nejde jen o odpadní plyn, jak jsme se vždy učili. Při správném funkčním dýchání nebo určitých dechových technikách  navíc vznikne oxid dusnatý, jako zázračná molekula, která působí desinfekčně, protizánětlivě, rozšiřuje cévy..... a za jeho objev a přínos pro tělo byla v roce 1998 udělena Nobelova cena. Je jen nás, že jsme se s ním nenaučili pracovat např. v případě nachlazení nebo při otužování, kde sehrává taky velmi významnou roli.

V sekci  TECHNIKY si zkus změřit kvalitu tvého dechu. Pokud  poté budeš mít zájem o další   informace o funkčním dýchání, ozvi se  nebo napiš. Vstupní konzultaci ber jako můj dárek pro tebe.